Seminarium - Problematyka przyłączania morskich farm wiatrowych - 27 czerwca 2019 r. godz. 11:00
Sekcja Energetyki OW SEP zaprasza na spotkanie dotyczące zagadnień technicznych oraz formalno-prawnych związanych z problematyką przyłączania morskich farm wiatrowych, które odbędzie się w dniu 27 czerwca 2019 r. w Warszawie w Budynku NOT przy ulicy Czackiego 3/5 w sali C o godzinie 11:00.
Spotkanie powyższe jest organizowane w ramach „Otwartego Forum Techniki w Energetyce” i będzie służyło wymianie informacji, doświadczeń oraz wypracowania wniosków na podstawie prezentacji rozwiązań w zakresie przyłączania morskich farm wiatrowych do systemu elektroenergetycznego NGC w Wielkiej Brytanii.
Na spotkanie zapraszamy szerokie grono osób z kadry inżynierskiej zajmujących się procesami przyłączeniowymi, rozwiązaniami technicznymi oraz przyszłościowym prowadzeniem ruchu i eksploatacji farm wiatrowych na morzu. Chcielibyśmy na bazie doświadczeń z przyłączania morskich farm wiatrowych do systemu elektroenergetycznego NGC w Wielkiej Brytanii oraz innych krajów stworzyć forum do wymiany informacji, określania standardów i rozwiązań w zakresie morskich farm wiatrowych przyłączanych do KSE.
Prelegentami powyższej tematyki będą Panowie Paweł Dawidziuk i Alister Mills, którzy mają wieloletnie doświadczenie w procesach budowy i przyłączania morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii. Obecna ilość uruchomionych farm wiatrowych na morzu i przyłączonych do systemu NGC w Wielkiej Brytanii oraz zebrane doświadczenia z ich pracy pozwalają na wyciągnięcie wniosków i czynienie starań dla uniknięcia powtarzania zdiagnozowanych błędów a także na przygotowanie programów szkolenia wysoko kwalifikowanej kadry.
Problematyka przyłączania morskich farm wiatrowych.
- Wymagania dla aparatury pierwotnej, wtórnej, kabli wynikające z uwarunkowań pracy w klimacie morskim i na platformach
- Jakie pasy technologiczne i odległości między kablami należy zakładać dla kabli układanych w morzu i na lądzie(110 kV, 220 kV).
- Jakie są najczęściej stosowane rodzaje, przekroje kabli morskich i na jakim napięciu. Prośba o podanie ich orientacyjnej obciążalności. Czy stosuje się kable jednożyłowe, czy też z uwagi na technologie ich układania stosowane są tylko kable wielożyłowe.
- Redundancja w układach rozdzielni np. dwusystemowe, sprzęgła poprzeczne – czy możliwe ze względu na ograniczenia przestrzeni – jeżeli nie jak to zastąpić ?
- Układ sieci morskiej – podawanie napięcia od sieci przesyłowej – jak panować nad napięciami (pojemności długich kabli WN). Po awaryjnym odłączeniu od sieci przesyłowej – procedura rozłączania układu sieci morskiej w celu ponownego podawania napięcia i uruchomienia
- Lokalizacja zakłóceń (kable morskie)
- Zasilanie układów potrzeb własnych węzłów sieciowych na platformach morskich
- Połączenia HVDC jeżeli to jakie (LCC, VSC, bi-polar, monopolar, mult-terminal ready)
- Wymagania niezawodnościowe dla aparatury pierwotnej, wtórnej, kabli
- Telekomunikacja technologiczna – media, wymagania niezawodnościowe, redundancja
- Długie linie kablowe – kompensacja, załaczanie/wyłaczanie, wymagania dla aparatury łączeniowej
- Redundancja w głównych elementach przesyłowych (kable, autotransformatory) zasady doboru, postepowanie w przypadkach awaryjnych (wymiana elementów, praca na zapasach)
- Serwis – organizacja, zasady
- Aparatura rezerwowa
- Projektowanie układów – narzędzia, prace studialne,
- W UK w przyłączenie do sieci zaangażowane docelową są 3 podmioty (TSO, OFTO i Inwestor MFW). Jak wygląda opomiarowanie, zasady rozliczeń, zasady odpowiedzialności za nieodebranie energii od MFW, zasady wydawania poleceń zaniżenia mocy.
- Na jakich zasadach dochodzi do przejęcia infrastruktury liniowej od morskiej farmy wiatrowej przez OFTO.
- Jak wyglądają zasady regulacji mocy czynnej i biernej pomiędzy NGC, OFTO i inwestorem MFW.
- W Polsce rozważany jest model przejęcia przez TSO, wybudowanej przez inwestorów MFW infrastruktury służącej do wyprowadzenia mocy z MFW w celu zapewnienia większej pewności wyprowadzenia mocy z MFW i uniknięcia wyłączne spowodowanych awariami pojedynczych kabli. Rozważana jest budowa stacji pośredniczących 220 kV pomiędzy stacją morską inwestora 220/SN a stacjami lądowymi, która będzie zbierać w jednym punkcie grupy kabli inwestorów. Czy z punktu widzenia realizacji jest to wykonalne. Co należałoby wcześniej przewidzieć jeśli chodzi o budowę infrastruktury MFW, przed przejęciem jej przez TSO. Czy tego typu stacje są rozbudowywalne w celu umożliwienia przyłączenia kolejnych inwestorów. Jakie są ograniczenia (moc, gabaryty, inne)
- W przypadku przejęcia infrastruktury MFW przez TSO jakie są rekomendacje w zakresie miejsca podziału własności, a celu osiągnięcia podobnego efektu jak ten o którym mowa w pkt. 17.