Skip to main content

Informacja o wystawie Profesor Piotr Wolański – człowiek i dzieło

Informacja o wystawie Profesor Piotr Wolański – człowiek i dzieło

Profesor Piotr Wolański - człowiek i dzieło"

W Muzeum Politechniki Warszawskiej od 9 maja do 31 sierpnia 2024 r. oglądać można wystawę „Profesor Piotr Wolański - człowiek i dzieło" poświęconą temu wybitnemu naukowcowi z Politechniki Warszawskiej związanemu najpierw z Wydziałem Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, później z Instytutem Lotnictwa – Sieci Badawczej Łukasiewicz, gdzie zbudował zespół  zajmujący się kosmicznymi technologiami.

Prof. dr. hab. inż. Piotr Wolański (1942-2023) był jednym z najznakomitszych polskich naukowców ostatnich dziesięcioleci, wizjonerem, który wniósł ogromne zasługi dla polskiego sektora kosmicznego, kreśląc szereg perspektywicznych obszarów rozwoju oraz hipotez: nt. powstania Księżyca czy wyginięcia dinozaurów. W swojej działalności naukowej podejmował tematy związane z problematyką spalania i metodami diagnostyki procesów spalania, wybuchów, silników spalinowych oraz zderzeń z ciałami niebieskimi. Jego wiedza w zakresie napędów kosmicznych, rozwoju rakiet wielokrotnego użytku oraz przekazywanie tej wiedzy studentom przekładały się na konkretne realizacje. Pod opieką Profesora w Politechnice Warszawskiej został zbudowany pierwszy polski satelita PW-Sat, a kierunek „Lotnictwo i Kosmonautyka” na stałe zagościł w polskich uczelniach.

Wystawa, w otwarciu której wzięli udział prorektor ds. nauki - prof. Mariusz Malinowski, dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa - prof. Janusz Frączek, dyrektor Muzeum PW - doc. dr inż. Wojciech Urbański oraz  John Hall z NASA, przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Instytutu Lotnictwa - Sieci Badawczej Łukasiewicz, Naczelnej Organizacji Technicznej, studenci Wydziału MEiL w tym przedstawiciele Studenckiego Koła Astronautycznego i członkowie rodziny Profesora, prezentuje jego sylwetkę nie tylko jako cenionego naukowca i wynalazcę, ale również jako człowieka inspirującego pokolenia młodych naukowców w kraju i na świecie. Liczne pamiątki, które po sobie pozostawił, pozwalają przypomnieć najważniejsze dokonania Profesora, stanowiąc jednocześnie świadectwo jego zaangażowania w rozwój polskiej kosmonautyki. W tym miejscu warto przypomnieć, że prof. Piotr Wolański przyczynił się do wyboru oficjalnej nazwy powstałej w 2014 r. Polskiej Agencji Kosmicznej, która odtąd miała używać skrótu POLSA, od angielskiego tłumaczenia polskiej nazwy (Polish Space Agency). Profesor był również jednym z inicjatorów upamiętnienia Mikołaja Kopernika w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Wiedniu, gdzie w czerwcu 2014 r. odsłonięto kopię obrazu Jana Matejki „Mikołaj Kopernik-rozmowa z Bogiem” przedstawiającego tego wybitnego astronoma oraz model satelity „LEM”. Oba eksponaty stanowią do dzisiaj wyłączną oznakę polskiej obecności w ONZ, bowiem będące na ekspozycji popiersie Marii Skłodowskiej-Curie zostało podarowane przez Francuzów.

***

Biogram Profesora Piotra Wolańskiego dostępny jest m.in. na stronie internetowej Muzeum PW:

https://www.muzeum.pw.edu.pl/Aktualnosci/Profesor-Piotr-Wolanski-czlowiek-i-dzielo-Professor-Piotr-Wolanski-man-and-work

Zdjęcia do publikacji za podaniem źródła:

https://www.muzeum.pw.edu.pl/Galeria/Profesor-Piotr-Wolanski-czlowiek-i-dzielo

Gdzie?

Sala ekspozycyjna Muzeum PW (sala nr 6)
w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej
poziom Dużej Auli, krużganki, lewa strona

Plac Politechniki 1, Warszawa

Masz pytania, chcesz zapisać się na egzamin lub skorzystać z naszych usług?