Przejdź do głównej treści

Relacja z XXII Seminarium Konsultacyjno-Szkoleniowego SEP w Zakopanem

22 kwiecień 2025

Relacja z XXII Seminarium Konsultacyjno-Szkoleniowego SEP w Zakopanem
„Aktualne problemy funkcjonowania i powoływania Komisji Kwalifikacyjnych w SEP”

W dniach 26–28 marca 2025 roku, w malowniczym otoczeniu Tatr, odbyło się XXII Seminarium Konsultacyjno-Szkoleniowe Stowarzyszenia Elektryków Polskich, poświęcone aktualnym problemom funkcjonowania i powoływania Komisji Kwalifikacyjnych w SEP. Główna część wydarzenia miała miejsce 27 marca w Hotelu TATRA w Zakopanem i zgromadziła 72 uczestników – przedstawicieli oddziałów SEP, Rad Nadzorczych Komisji Kwalifikacyjnych oraz samych komisji z całej Polski.

Otwarcia seminarium dokonała Maria Zastawny – przewodnicząca Centralnej Komisji Uprawnień Zawodowych i Specjalizacji Zawodowej Inżynierów SEP. Po powitaniu gości głos zabrał Prezes SEP Sławomir Cieślik, który podkreślił kluczową rolę Komisji Kwalifikacyjnych w strukturze i działalności Stowarzyszenia. Podczas sesji otwierającej powołano również Komisję Wnioskową w składzie: Marek Behnke (Oddział Gdańsk), Jacek Duniec (Oddział Krakowski), Antoni Maziarka (Oddział Tarnowski) oraz Grzegorz Osior (Oddział Rzeszowski).

W części merytorycznej M. Zastawny zaprezentowała referat na temat stanu i funkcjonowania Komisji Kwalifikacyjnych w SEP, wskazując na wyzwania, takie jak brak nowych powołań oraz potrzebę wypracowania jednolitych standardów w przygotowywaniu wniosków do URE.

Andrzej Englert, przewodniczący Zespołu ds. nowelizacji Rozporządzenia MKiŚ, przedstawił propozycje zmian do rozporządzenia z 1 lipca 2022 r., dotyczącego zasad stwierdzania kwalifikacji w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci. Projekt został opracowany we współpracy z PTPIREE, Państwową Inspekcją Pracy oraz Polskim Komitetem Bezpieczeństwa w Elektryce SEP i przekazany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

W części szkoleniowej zaprezentowano dwa interesujące referaty: Radosław Gutowski, członek Zarządu Głównego SEP i przewodniczący Polskiego Komitetu Elektromobilności i Magazynowania Energii, omówił zagadnienia związane z magazynowaniem energii elektrycznej i jej wprowadzaniem do sieci. Z kolei Tomasz Karwat, skupił się na tematyce elektromobilności i rozwoju pojazdów elektrycznych.

Kulminacyjnym punktem programu był panel dyskusyjny moderowany przez Andrzeja Werkowskiego, Marię Zastawny oraz Juliusza Talarczyka, podczas którego omówiono m.in. kwestie formalno-organizacyjne związane z powoływaniem komisji. Wystąpienie Anny Jachimowicz – dyrektor Pionu Uprawnień Zawodowych Biura SEP – przybliżyło uczestnikom kluczowe aspekty procedur komisji. Juliusz Talarczyk przedstawił zestawienie najczęściej zgłaszanych problemów w formie przejrzystej tabeli. Andrzej Werkowski w wystąpieniu zatytułowanym „Komisje kwalifikacyjne SEP – koło zamachowe rozwoju stowarzyszenia, czy bal na Titanicu?” zaapelował o budowanie przewagi konkurencyjnej Stowarzyszenia w oparciu o jakość, wiarygodność oraz trzy strategiczne filary: „Szkolenia SEP”, „Certyfikat SEP” i „Ekspert SEP”.

Zamknięcia seminarium dokonała Maria Zastawny.

Wydarzenie zakończyła uroczysta Kolacja Koleżeńska, która przy akompaniamencie kapeli góralskiej stworzyła niezapomnianą atmosferę, sprzyjającą integracji środowiska SEP i wymianie doświadczeń w mniej formalnym otoczeniu.